top of page

Õpitoad

Tõstamaa Käsitöökeskuse on Pärnu Muuseumi juurde loodud Pärnumaa rahvarõiva nõuandekoja koortööpartner praktilise poole asjus. Oleme koostööpartner rahvarõiva alases tegevuses MTÜ Rahvarõivas ja MTÜ Rahvakunsti ja Käsitöö Liit.  Samuti teeme koostööd Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooliga.

Õpitubadena pakume Tõstamaaga seotud käsitööalaseid kompleksteenuseid koostöös teiste kohalike ettevõtetega.

Samuti on võimalik meid enda juurde tellida.

Õpitubadele lisaks on võimalik külastada meie käsitööpoodi ja näituseruumi.

Roositud ornament

 

Meie kinnaste ja sukkade roositud mustrites on esivanemate uskumused, väärtused ja lood, kultuuripärand, juured ja identiteet. Need esivanemate lood elavad edasi ka täna meie traditsioonilistes kudumistes.

Selles õpitoas õpite Tõstamaa traditsioonilist käsitöötehnikat - roositud kudumist. Algajatel ei pea olema eelnevat käsitöökogemust. Eelnevalt kootud väikesele ruudule tikitakse värviline roositud kaunistus. Valminud tikitud ruutu saab rakendada esemel kaunistusena. 

 

Roositud ornamendi õpituba:

45 minutit, grupi suurus 6-12 inimest. 

20€ /osaleja

DSC_8685.jpg

 Roositud ornamendiga nõelapadi

 

Selles õpitoas kootakse väike roositud ornamendiga nõelapadi. Kudumisel kasutatakse 1,5 mm vardaid ja lõnga nr 7/2 (350m/100g). Sõltuvalt valitud lõngast ja varrastest ning töökiirusest võib nõelapadja lõpetamine jääda kodutööks.

Õpituba juhendavad kaks Tõstamaa roosimise meistrit. 

 

Roositud nõelapadi õpituba:

3 tundi, grupi suurus 6-20 inimest

32€ /osaleja

DSC_0366.jpg

Roositud ornamendiga kätised

 

Poolteist sajandit tagasi kudusid Tõstamaa naised enda kindad peene lõnga ja varrastega. Kindad koosnesid peamiselt punastest roositud ornamentidest. Tänapäeval kannavad naised lisaks kinnastele peene lõngaga kootud kauneid roositud kätiseid

Selles õpitoas kootakse roositud tehnikas kätiseid, kasutades 1,25 mm vardaid ja lõnga nr 12/2 (600m/100g). Õpituba juhendavad kaks Tõstamaa kudumise meistrit. Õpitoas osalejad saavad kätised lõpetada kodutööna.  

1-8672.jpg

 

Roositud kätiste õpituba:

4,5 tundi, grupi suurus 6-20 inimest

48€/osaleja

 Traditsiooniline vardakott

 

Vardakott on asendamatu aksessuaar, mis käib käsikäes rahvariietega. Vanasti kandsid naised vardakotis lõngu ja kudumisvardaid, et igal vabal hetkel oma kudumist jätkata. Tänapäeval saab vardakotti kaasas kanda ka käekotina. 

Selles õpitoas valmib meie traditsiooniline vardakott. 

Õpitoas kavandame koti, lõikame välja detailid ja õmbleme traditsioonilise vardakoti endale või kingituseks lähedasele. 

DSC_0098 copy.jpg

 

Rahvusliku vardakoti õpituba:

3 tundi, grupi suurus 6-12 inimest

38€/osaleja (hind sisaldab materjali)

 Rahvuslik säärepael

 

Paelda ja säärepaelad on läbi ajaloo mänginud suurt rolli kinnituste, dekoratiivsete aksessuaaride ja rituaalielemendina. Säärepaelu kasutasid naised ja mehed sukkade üleval hoidmiseks.

Selles õpitoas õpite punuma rahvuslikku säärepaela. 

 

Rahvusliku säärepaela õpituba:

1,5 tundi, grupi suurus 6-12 inimest

20€/osaleja (hind sisaldab materjali)

1-4583.jpg

  Rahvuslik helmekee 

 

Eesti rahvatraditsioonis kandsid naised kogu aeg helmekeed. Helmekeedel oli lisaks kaunistamisele ka tähtis kaitsemaagiline roll. On teada, et helmed pandi väikesele tüdrukule juba esimese hamba tulekul kaela ning ta kandis neid edaspidi nii ööl kui päeval, hällist hauani. Tüdruku naiseks/emaks/vanaemaks küpsedes täiendati helmekeed aja jooksul järk-järgult helmestega, mis kujutasid olulisi sündmusi, moodustades lõpuks naise nn elutee. Helmeste vahele pisteti ka hõbedaseid klambreid ja münte. 

Rahvusliku helmekee valmistamine on lõbus ja lõõgastav.

DSC_0021 9.JPG

Rahvusliku helmekee õpituba:

2 tundi, grupi suurus 6-12 inimest

20 €/osaleja, lisandub materjali kulu

Töö valmides kaalume helmekeed: Helmeste hind on 30€/100g. Keskmine kulu materjalile on 14-20€/kaelakee

 Pulmatutt

 

Meie esiemad olid tõelised kuntsnikud, kasutades nutikust ja osavust, et muuta igast riideribast midagi erilist. Sitsiriide ribadest  valmistati tutid millega sai kaunistada veimevakka, põllepaelu ja pulmade puhul sätiti tutid lausa säärepaelte otsa. Sealt on tulnud ka nende nimetus, pulmatutid. 

Selles õpitoas saad meie esiemade kombel sitsiriide ribadest valmistada endale pulmatuti. 

Pulmatuti õpituba:

45 minutit, grupi suurus 6-12 inimest,

 12€/osaleja (hind sisaldab materjali)

DSC_5334 2.jpg

Niplispits algajatele

 

Niplispits on väljakujunenud praktilisest vajadusest töödelda kindlamaks kangaservi. Pikemad niidid seoti pulkade külge, et nad sassi ei läheks ning keerates ja ristates niite tekkiski niplispits.

Selles õpitoas tutvud töövahendite, materjaliga ja õpid selgeks põhilöögid (pool-, lina-, täislöök). Valmis tööd saad kasutada kaunistuselemendina soovitud esemel või näiteks ka järjehoidjana raamatu vahel.

Niplispitsi õpituba:

3 tundi, grupi suurus 6-8 inimest,

 15€/osaleja (hind sisaldab materjali)

image_6487327 (1).JPG

Niplispitsist  käevõru

 

Eestis on niplispitsist rahvapärased pitsid kasutusel rahvarõivaste tanudel, kraedel, käiste alläärtes, põlledel ja õlalinikutel. Piirkonniti on pitsid erinevad oma laiuse, materjali ning värvi kasutamisel. 

Selles õpitoas niblatakse valmis käepael. Materjalina on võimalik kasutada erineva jämedusega niite, paelu, samuti metallniite.Sõltuvalt töökiirusest võib käepaela lõpetamine (kinnituste lisamine) jääda kodutööks.

Niplispitsi õpituba:

3 tundi, grupi suurus 6-8 inimest,

 20€/osaleja (hind sisaldab materjali)

image_6487327 (1).JPG

Loeng "Eesti rahvarõivad"

 

Pakume võimalust osa saada Anu Randmaa haaravatest loengutest Eesti rahvarõivaste imelisest ajaloost. Käsitöö meister Anu Randmaa tutvustab põnevate slaidiesitlustega Eesti rahvarõivaste arengut, traditsioone ja meie pärandit. Sukeldume teemasse "Eluring", tuues esile uskumuste seoseid rahvarõivastega alates lapse sündimisest kuni täiskasvanuks saamiseni. Lisaks saate avastada Tõstamaa naiste, meeste ja laste rahvarõivaste ning Lihula naiste rahvarõivaste pärandit.

Anu Randmaa loeng:

Loengu hind sõltub teie soovidest ja sisu mahust.

DSC_0443.jpg
bottom of page